strona główna / Strategia Rozwoju

Strategia Rozwoju "Szlaku wokół Studni" w Pęczelicach na lata 2014 - 2020.

Strategia Rozwoju na lata 2014 - 2020, stanowi dokument zawierający kierunki rozwoju dla wsi Pęczelice. Jej celem jest stworzenie Edukacyjno - Ekologicznej Wioski Historycznej jako zaplecza i głównej atrakcji turystycznej w bliskim sąsiedztwie Buska - Zdroju. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego. Dokument zostanie umieszczony w formacie PDF w publicznej domenie. Strategia stanowi propozycję oraz uzupełnienie dla przygotowywanej Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Busko Zdrój na lata 2015-2025". Jest również komplementarna z obowiązującą LOKALNĄ STRATEGIĄ ROZWOJU na lata 2009 – 2015 dla BUSKIEJ LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA „SŁONECZNY LIDER”. Stanowi również propozycję do nowej LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU opracowywanej przez BUSKĄ LGD SŁONECZNY LIDER w kolejnych okresach programowania.

 Strategia

 STRESZCZENIE:

 

MISJA I WIZJA:

 

Misja:

 

Misją działalności Stowarzyszenia Miłośników Pęczelic jest aktywna promocja turystyczna oraz rozwój miejscowości poprzez poprawę warunków życia mieszkańców. Stworzenie zaplecza i wsparcia dla rozwoju prywatnych inicjatyw gospodarczych. Strategicznym celem jest rozwój produktu turystycznego: Szlak Wokół Studni, oraz stworzenie „Wioski Historycznej” pełniącej rolę atrakcji turystycznej  i edukacyjnej.  Budowa mini-amfiteatru na studni oraz cykliczna organizacja wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. 

Naszą misję ujęliśmy w jednym zdaniu:

 

Tworzymy otoczenie dla zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego!

 

 

Wizja: Pęczelice 2020.

 

Pęczelice to miejscowość inna niż wszystkie! To miejsce gdzie historia miesza się z nowoczesnym spojrzeniem na świat. To miejscowość turystyczna, której głównym atutem jest bogata historia, którą widać i słychać dookoła. To miejsce gdzie odwiedzający odnajdzie spokój, siłę i pozytywną energię dzięki mentalnej podróży  w czasie oraz dzięki delektowaniu się ekologicznym podejściem do życia „slow life”. To miejsce gdzie odwiedzający odnajdzie samego siebie poprzez obcowanie z naturą oraz korzystanie z  jej zasobów.

 

Mieszkańcy dzięki rozwojowi turystyki czerpią z niej realny dochód, dywersyfikując swoje żródła dochodów. Wieś zmieniła się. Powstały w niej miejsca użyteczności publicznej gdzie mieszkańcy oraz odwiedzający Pęczelice turyści, mogą spotkać się razem i biesiadować w sielskiej atmosferze, racząc się lokalnymi specjałami oraz wiejskim ekologicznym jadłem oraz napitkiem. To wieś nie byle jaka, mająca swój unikalny charakter z bogactwem, którym emanuje. Są tu zabytkowe pozostałości z minionych wieków takie jak odbudowany Zbór Braci Polskich, który pełni funkcję edukacyjną dla mieszkańców oraz gości licznie przybywających do wsi. Rarytasem na skalę krajową stają się przysmaki i wyroby lokalne, z których słyną Pęczelice a w szczególności produkty rolnictwa ekologicznego.

 

Smaku i pikanterii dodają atrakcje, takie jak organizowane we wsi imprezy prozdrowotne (maratony, rajdy rowerowe, czy piesze wycieczki). Miłośnicy zabawy i relaksu także znajdą coś dla siebie. Na organizowanych w Pęczelskim nowo wybudowanym amfiteatrze „Na studni” w historycznym stylu. Odbywają się coroczne imprezy z udziałem nie byle jakich gwiazd: nasze dusze nastroi na pozytywne wibracje Filharmonia Świętokrzyska oraz liczni lokalni wykonawcy. Wieś posiada bazę agroturystyczną i jest w stanie przyjmować dużą grupę turystów. Zakończyła się również budowa miasteczka agroturystycznego w tradycyjnym stylu historycznych chałup, nawiązujących do czasów świetności Pęczelic. Jednak to nie wszystko co dla ludzi chłonnych nowej przygody dają Pęczelice. W świetlicy wiejskiej, która została dostosowana do spotkań grupowych odbywają się spotkania edukacyjne oraz popularnonaukowe zajęcia otwarte dla każdego. To także miejsce gdzie każdy może nauczyć się nowych umiejętności. A wieczorami spotkania z historią w tle.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Stowarzyszenie Miłośników Pęczelic 2014, Wszelkie prawa autorskie i majątkowe zastrzeżone i prawnie chronione w zakresie celów statutowych Stowarzyszenia Miłośników Pęczelic. Wykorzystywanie, kopiowanie i przetwarzanie wymaga bezwzględnej zgody autora w formie pisemnej. 

 

 

 

 


Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach zapisz się do newslettera

Odwiedź nas

like us on facebook follow us on twitter watch us on youtube
grafika