strona główna / News / Zapraszamy na Szlak wokół Studni w Pęczelicach.

Zapraszamy na Szlak wokół Studni w Pęczelicach.

dodano 14 / 09 / 2014

Od ponad roku we wsi Pęczelice funkcjonuje edukacyjna ścieżka spacerowa zwana „Szlakiem wokół Studni”. Ścieżka ta powstała z inicjatywy naszego Stowarzyszenia. Jej głównym zamierzeniem było pokazanie lokalnej społeczności oraz przybywającym gościom z kraju oraz z zagranicy dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz przyrodniczego wsi.

 

Szlak wokół Studni to ponad 2 kilometrowa ścieżka edukacyjna położona na trasie legendarnego Szlaku Czerwonego łączącego dwie uzdrowiskowe miejscowości Busko – Zdrój z Solcem – Zdrój.

 

 Mapa Szlak W Stud

 

Nasza przygoda rozpoczyna się w centrum wsi przy budynku wiejskiej świetlicy. Jest to punkt, w którym szlak czerwony łączy się z pęczelickim szlakiem. W tym miejscu usytuowana jest duża tablica informacyjna pokazująca cały szlak oraz jego główne atrakcje. Za tablicą udajemy się w prawo na południe, w stronę  dolnej wsi. Tam czeka na nas pierwszy najważniejszy punkt naszego szlaku czyli Studnia Gromadzka. Jest to miejsce gdzie ze skarpy wypływa źródło dające początek małemu strumyczkowi zwanym „Struga”. To miejsce jak głosi legenda o cudownym „ Źródełku Życia” dało początek osadnictwu na terenie Pęczelic.

 

DSCN1727

 

Idąc dalej na południe napotykamy drugi punkt szlaku. Są nim ruiny Zboru Braci Polskich z XVI wieku, które w szczątkowej formie zachowały się do dzisiejszego dnia. To jedno z najważniejszych miejsc w Pęczelicach, gdyż pokazuje nam dziedzictwo kulturowe wsi. Z lekcji historii wiemy, że Bracia Polscy na tych terenach spędzili prawie 100 lat. To wystarczająco długi okres aby ich działalność miała wpływ na codzienne życie wsi i jej mieszkańców. Z drugiej strony jest to przykład olbrzymiej różnorodności kulturowej i religijnej we wsi zarówno w minionych czasach jak i dziś. O tym nie można zapominać bo przecież świat nie zaczął się dziś! Będąc przy zborze pamiętać musimy, iż był on częścią zabudowań dworskich, parę kroków na wschód odkryjemy miejsce dawnego dworskiego ogrodu, gdzie rosły jabłonie i orzech włoski. Jeżeli będziemy dokładni i dociekliwi odnajdziemy resztki muru, który otaczał ponad 2 hektarowy sad. Ruiny zboru nie są oficjalnie udostępnione dla zwiedzających gdyż stoją na prywatnym gruncie, których właściciel nie do końca chyba jest świadomy tego co posiada… Jednak za jego zgodą możemy zerknąć do środka a nawet zobaczyć piękne piwnice z wyrytymi w murach datami.

 

 Zbor Lp

 

Pora ruszać dalej do ostatniego oficjalnego punktu trasy czyli wzniesienia zwanego „Ostra Góra”.  Tu również znajdziemy ślady dziedzictwa kulturowego. Według przekazów na  samym szczycie znajdowało się miejsce pochówku Braci Polskich. Jako ciekawostkę warto dodać, iż nie jest to do końca pewne czy rzeczywiście chodzi o ten typ zabudowań. Sam szczyt jest bardzo zagadkowy pod kątem historycznych dociekań i jest kilka hipotez, które mogłyby zmienić nasz pogląd w tej kwestii. To jednak zadanie dla historyków i archeologów no i również dla nas aby dać impuls do rozpoczęcia prac badawczych i odkryć prawdę.

 

Gora 8

 

Warto również dodać, że wzniesienie nosi znamiona dziedzictwa przyrodniczego. Na obszarze całej góry, która została sklasyfikowana jako użytek ekologiczny występuje rzadka roślina a mianowicie Dziewięćsił Bezłodygowy. Jak dowiadujemy się z internetowego  źródła Wikipedia, roślina ta należy do rodziny astrowatych. Występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.  Kwitnie od lipca do września. Kwiatostan otwiera się tylko w słońcu, a zamyka się pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza, co postrzegane jest jako zwiastun nadchodzącego deszczu. Występuje na suchych murawach i obrzeżach lasów na terenach górzystych do 2800 m n.p.m., często na wzgórzach wapiennych, także niżej. Preferuje gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, ubogie, piaszczysto-gliniaste. Rośnie w miejscach nasłonecznionych.

 

Dziewiecsil0911 

Będąc na szczycie w słoneczny dzień możemy obserwować piękny krajobraz. Patrząc na wschód odkryjemy Kapturową Górę. Miejsce dawnego grodziska Wiślan. Przesuwając wzrok po horyzoncie w lewo  natrafimy na widok Kościoła świętego Jakuba w pobliskim Szczaworyżu. Patrząc na wprost w stronę północną przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy starożytny kurhan w Żernikach wzniesiony w starszym okresie brązu przez ludność kultury trzcinieckiej, przez mieszkańców nazwany Mogiłką. Od strony zachodniej nasz wzrok przyciągnie Busko – Zdrój ze swoimi uzdrowiskowymi walorami a od południa Radzanowski zalew.

 

Ostra5 

Ostra6

     

Schodząc ze szczytu wejdziemy na nieoznaczoną cześć szlaku. Idąc aleją śliwową poczujemy smak wsi oraz zapach ziół unoszący się wokół nas. Aleja ta doprowadzi nas do pęczelickich upraw sadowniczych, gdzie w porozumieniu z sadownikami będziemy mogli skosztować małego co nie co prosto z drzewa a dla chętnych praca w sadzie, która jak twierdzi najstarszy sadownik z Pęczelic wyrabia siłę i kształtuje charakter a także uczy planowania i odpowiedzialności. Poza tym samo obcowanie z przyrodą a szczególnie z drzewami dodaje naturalnej energii i spokoju ducha! I jak tu nie skorzystać?

 

Aleja Sliw Pod Ostra Gora1 

Sady4

          

Wychodząc z sadu kierujemy się w stronę zabudowań tzw. starej dolnej części wsi, której zabudowania ustawione są wzdłuż wspomnianej wcześniej Strugi.

 

Centrum 2

         

Nasza podróż kończy się tam, gdzie się rozpoczęła czyli w miejscu „Źródełka Życia”. Teraz po trudach spaceru pozostaje odkryć czym są „Pęczelickie przysmaki”. Pytając mieszkańców szybko znajdziemy interesujące nas lokalne wyroby.

 

Cóż pozostaje się pożegnać i zaprosić Was do Pęczelic na nasz cudowny Szlak. Jesień zapowiada się piękna, idealna na spacerowanie i naukę o otaczającym nas świecie.

 

Pamiętajcie, że to co najcenniejsze jest u naszych stóp!

 

Do zobaczenia na szlaku!

 

 

 

Opracowanie tekstu oraz publikacja: Jerzy Misch

©Stowarzyszenie Miłośników Pęczelic 2014

 

Zobacz też:

powrót

Kalendarz atrakcji i wydarzeń

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach zapisz się do newslettera

Odwiedź nas

like us on facebook follow us on twitter watch us on youtube
grafika