strona główna / News / Szlakiem wokół Studni w Pęczelicach, czyli ekologia wokół nas!

Szlakiem wokół Studni w Pęczelicach, czyli ekologia wokół nas!

dodano 21 / 05 / 2015

W ubiegłą niedzielę, 17 maja punktualnie o godzinie 12:00 do Pęczelic przyjechała zorganizowana, 20 osobowa grupa turystów z Kielc. Wśród nich pasjonaci ekologii, ziół i zdrowia. Zorganizowani w nieformalnej grupie Świętokrzyski Zielarski Raj. Pojawiają się wszędzie tam gdzie przyroda kusi bogactwem rzadko występujących roślin, ziół i przypraw. Jak się dowiedzieliśmy obszar na którym usytuowana jest wieś Pęczelice to istne bogactwo unikatowych roślin i ziół. Niektóre z nich potrzebują wyjątkowo czystego otoczenia a za takie na pewno należy uznać wieś Pęczelice. Położone z dala od głównych traktów drogowych z dala od przemysłu ulokowane pośród malowniczych łąk i użytków ekologicznych, kuszą swą bioróżnorodnością. To również miejsce ważne ze względu na swój unikalny historyczny potencjał, który pokazuje współczesnym, jakie bogactwo kryje się często ukryte w chaszczach, mowa tu o zabytkach takich jak „zbór ariański” czy cmentarzysko arian na „Ostrej Górze”.

 

1

 

Daniel

 

Zwiedzanie Pęczelic rozpoczęliśmy w miejscu zlokalizowania tablicy informacyjnej z mapą Pęczelic, która to wyznacza początek ponad 2 kilometrowej edukacyjnej ścieżki spacerowej po wsi. Nazywa się „Szlak wokół Studni” i stanowi wspaniałą atrakcję dla odwiedzających miejscowość. Jest ona zintegrowana ze szlakiem czerwonym łączącym dwie uzdrowiskowe miejscowości Busko – Zdrój z Solcem – Zdrojem. Szlak jest również integralną częścią dużego turystycznego przedsięwzięcia „Szlak wokół Słońca”, Buskiej Lokalnej Grupy Działania „Słoneczny Lider”.  

 

3

 

Nasi goście zapoznali się z mapą oraz z najciekawszymi miejscami wsi oraz okolicy poczym wysłuchali opowieści o dziejach Pęczelic z ust najstarszego jej mieszkańca, seniora Daniela Pytel, pasjonata historii, miłośnika swej rodzinnej wsi. Przed wejściem na szlak odbyła się degustacja jednego z pęczelickich przysmaków, naturalnego soku jabłkowego tłoczonego na zimno, który produkuje Gospodarstwo Sadownicze J@BUSKO.PL. Zaznaczyć należy, że produkt ten został włączony w ubiegłym roku do sieci Świętokrzyskiego Dziedzictwa Kulinarnego.

 

4

 

Po degustacji udaliśmy się na Szlak. Wszyscy zostali zaopatrzeni w stworzoną grę terenową Quest o historii wsi dzięki, której w łatwy i prosty sposób zapamiętujemy fakty. Pierwsza stacja to „Źródełko Życia” w miejscu Studni Gromadzkiej. Tu znów odbyła się kolejna lekcja historii ta mniej znana z kart podręczników a bogata w przekazy ustne pokoleń. Goście wysłuchali legendy o źródełku. Dowiedzieli się jaką rolę odegrała figura Św. Floriana a na koniec udaliśmy się do źródełka zaczerpnąć orzeźwienia.

 

11

 

Przy drugiej stacji „Zborze ariańskim” zatrzymaliśmy się na dłużej. Nie każdy z nas miał świadomość, kim byli „Bracia Polscy” i co robili na tym terenie. Jednak po kilku minutach i ta niewiadoma szybko została wyjaśniona. Teraz czekało nas już tylko podejście do ruin. Należy zaznaczyć, że nie należy do łatwych. Trzeba pokonać zarośnięte trawą chaszcze i podejść pod delikatne południowe wzniesienie. Jednak na pytanie czy warto? Wszyscy jednogłośnie przyznali, że warto było. Naszym oczom ukazuje się niewielkich rozmiarów budowla w stanie ruiny. Wnikliwe oko dostrzeże od zachodniej strony pozostałości późnorenesansowych okiennic jak również ślady sklepień kolebkowych.

 

14

 

Zbor

 

Zbor2

 

Kolejnym punktem na trasie jest wzniesienie „Ostra Góra”, miejsce wyjątkowe gdyż ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. To również bogactwo dziko rosnących ziół, z czego nasi goście byli najbardziej zadowoleni. Tu zrobiliśmy przerwę delektując się widokami. Ze szczytu zobaczymy na wschód miejsce dawnego grodziska na Kapturowej Górze, Zabytkowy Kościół w Szczaworyżu, uzdrowiskową miejscowość Busko – Zdrój oraz łąki, pola i sady, których zapach intensywnie unosi się w powietrzu.

 

Ostra2

 

Wracamy jednak na szlak gdzie po zejściu ze szczytu wycieczka udaję się „Aleją Śliwową” do zwiedzania owocowych sadów, które zlokalizowane są przy ścieżce. Tradycja upraw sadowniczych jest tu bardzo mocno zakorzeniona w historii. To właśnie „Bracia Polscy” sprowadzili najprawdopodobniej z Włoch drzewka owocowe takie jak: jabłoń, śliwa, orzech włoski. Świadczą o tym pozostałości dawnego ogrodu dworskiego otoczonego wielkim kamiennym murem, którego resztki ocalały do dziś. Sadownictwo stanowi jedną z wiodących upraw w tym rejonie. Owoce tu rosnące cechują się największym nasłonecznieniem w ciągu roku, przez co wytwarzają bogaty aromat, mają więcej witamin i właściwości odżywczych, są zdecydowanie bardziej wybarwione. Poza tym lokalizacja sadów z dala od przemysłu, dróg sprawia, że owoce wyrastają w ekologicznym otoczeniu.

 

18

 

 Czas wracać do domu jednak przed wyjazdem goście udają się do wiejskiej świetlicy, gdzie czeka na nich małe co nie co. Pożywne i naturalne soki tłoczone od Gospodarstwa Sadowniczego J@BUSKO.PL . Jak się okazało wszystkim bardzo przypadły do gustu, czego dowodem były spore zakupy poczynione przez naszych gości.

 

16

 

Rodzinnie

 

To był niezwykły dzień dla nas jak i dla wsi Pęczelice gdyż pokazał, jak olbrzymie jest zainteresowanie małymi miejscowościami, ich bogactwem, historią, lokalnymi wyrobami oraz samymi mieszkańcami. To daje dobrą perspektywę na przyszłość i potwierdza jedynie, że droga którą zaczęliśmy podążać jest właściwa gdyż daje ludziom olbrzymią wartość.

 

Zapraszamy Cię drogi czytelniku do odwiedzenia Pęczelic.

Do zobaczenia na Szlaku wokół Studni w Pęczelicach!!!

 

 

 

 

Opracowanie tekstu oraz publikacja: Jerzy Misch

©Stowarzyszenie Miłośników Pęczelic 2015

Zobacz też:

powrót

Kalendarz atrakcji i wydarzeń

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach zapisz się do newslettera

Odwiedź nas

like us on facebook follow us on twitter watch us on youtube
grafika