strona główna / News / Pęczelice to wieś z pomysłem na siebie. To nowa atrakcja na Szlaku Zdr...

Pęczelice to wieś z pomysłem na siebie. To nowa atrakcja na Szlaku Zdrojowym.

dodano 01 / 10 / 2015

W ubiegłą sobotę w Pęczelicach nie brakowało atrakcji. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Miłośników Pęczelic oraz Buskiego Oddziału PTTK, udało się stworzyć niezwykłe widowisko o edukacyjnym charakterze. W ramach inauguracyjnego przejścia odnowionym Szlakiem Zdrojowym (Solec – Zdrój – Busko – Zdrój), zorganizowanego przez PTTK Busko, nasze Stowarzyszenie mogło w uroczysty sposób, przed szerokim gronem turystów, zainaugurować działalność „Szlaku wokół Studni” w Pęczelicach jako część tworzonej Wioski Tematycznej. Dla przypomnienia Stowarzyszenie Miłośników Pęczelic w ubiegłym roku dołączyło do projektu realizowanego przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA, którego celem jest utworzenie ogólnopolskiej sieci Wiosek Tematycznych, czyli wsi z motywem przewodnim.

 

W Pęczelicach motywem przewodnim jest bogata historia, stąd zrodził się pomysł aby stworzyć Wioskę Historyczną, której głównym celem istnienia będzie nauka żywej historii, czyli takiej w której widzowie będą brali czynny udział. Poprzez rekonstrukcje historyczne będziemy pokazywać historię na żywo, będziemy zachęcać szkoły, licea a nawet środowiska akademickie do udziału w naszym projekcie po to aby kultywować i promować nasze wspólne dziedzictwo.

 

9

 

W sobotę widzowie mieli przedsmak tego czego można będzie spodziewać się po Pęczelicach. Dzięki uprzejmości Grupy Rekonstruktorów z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, gości przybyłych do Pęczelic na historyczny „Szlak wokół Studni”, zabrali przybysze ze średniowiecza. Między innymi rycerz, który według legendy dzięki źródełku życia wyleczył śmiertelne rany, których doznał podczas wyprawy krzyżowej.

 

 

Dziejowy poeta pełnił rolę przewodnika i narratora udzielając widzom cennej lekcji historii. Każde miejsce na Szlaku zostało w niezwykły sposób zaprezentowane. Pomimo ulewnego deszczu widzowie byli zachwyceni, czego dowodem były licznie zadawane pytania i żywa dyskusja, która miała miejsce na Szlaku.

 

15

 

8

 

Jak powiedziała nam jedna z uczestniczek rajdu

 

- Takiej fantastycznej niespodzianki nie spodziewałam się. Zazwyczaj biorąc udział w rajdach tego typu mijamy małe wioski nie zdając sobie sprawy z tego co w nich niezwykłego się kryje. A tu w Pęczelicach nie dość, że zobaczyliśmy te wspaniałe miejsca to jeszcze przenieśliśmy się w tamtą epokę dzięki Rycerzom. Spędzony w Pęczelicach czas jest dla nas bezcennym  doznaniem, na pewno wrócimy do Pęczelic ponownie. 

 

Takie wypowiedzi dają nam inspirację do działania – komentuje Pan Janusz Gębicz – wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Pęczelic, mieszkaniec wsi oraz jeden z inspiratorów powstania Wioski Historycznej w Pęczelicach. To dzięki jego staraniom udało się w sobotę zorganizować tę niezwykłą podróż w czasie.

 

Na gości oprócz widowiska czekały również lokalne produkty wytwarzane w Pęczelicach. Wśród nich miody oraz soki tłoczone na zimno z przebojowym i bardzo zdrowym sokiem z dodatkiem rokitnika.

 

 1

 

Dzięki rozwojowi przedsięwzięcia stworzenia w Pęczelicach Wioski Historycznej, wieś zyska nowy wymiar społeczno – gospodarczy. Rozwój „Szlaku wokół  Studni”, ożywi ruch turystyczny w samej wsi oraz w gminie i powiecie Buskim. Dzięki temu w szerszym niż dotychczas stopniu powstanie pole do rozwoju wszelkich inicjatyw około-turystycznych. To szansa na uzyskanie dodatkowych źródeł dochodów przez mieszkańców wsi. To także miejsce dla innowacyjnych inwestycji w sferze ekonomii społecznej i rozwijaniu w nowoczesny sposób kapitału ludzkiego na miarę 21 wieku.

 

4

   

 7           

 

14

 

13

 

 

 

 

Opracowanie tekstu oraz publikacja: Jerzy Misch

© Stowarzyszenie Miłośników Pęczelic 2015

Zobacz też:

powrót

Kalendarz atrakcji i wydarzeń

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach zapisz się do newslettera

Odwiedź nas

like us on facebook follow us on twitter watch us on youtube
grafika