main page / news / Jak odnieść sukces, mieszkając na wsi?

Jak odnieść sukces, mieszkając na wsi?

added 30 / 09 / 2013

Nie da się! Nic z tego nie będzie! Nie masz do tego predyspozycji! To głupi pomysł! Uciekaj ze wsi póki jesteś młody! Tylko w mieście masz szansę na lepsze życie! 

Researchanddevelopment

 

Jak często słyszeliście te słowa? Może nadal je słyszycie? Może stanowią one ramy waszego świata a może stanowią dla Was dawno pokonane wyzwanie mentalne, które dało Wam impuls do pracy nad sobą oraz rozwojem firmy czy innej aktywności prowadzonej w rodzinnej wsi? 

 

 

W stosunku do tych mało pozytywnych opinii innych ludzi - (podkreślam opinii), możesz podejść na dwa różne sposoby możesz w nie uwierzyć i utknąć w miejscu lub całkowicie je zignorować i ruszyć z posad skostniały świat, który Cię otacza. Jak mawiał Henry Ford - " Jeżeli uważasz, że potrafisz lub że nie potrafisz, to w obu przypadkach masz rację". To nasze myślenie kreuje nasz świat! 

 

 

Zastanawiałem się wielokrotnie, jaki temat poruszyć w pierwszym newsie na naszej stronie. Czy ma być to informacja opisująca naszą nową witrynę, jej ciekawe miejsca, fajne nagrania video czy cudowne fotki z lotu ptaka wykonane latającym robotem? A może napiszę o bogatej historii drzemiącej w Pęczelicach? Przeszło mi też przez myśl, aby opisać nasze wydarzenie edukacyjne, które zorganizowaliśmy w sierpniu. 

 

 

Ok, to wszystko ważne, ale o tym dowiecie się przeglądając nasz serwis. Zainspirowany rozmową z mieszkańcem wsi z dalekiej części Polski postanowiłem, że poruszę zdecydowanie inny temat na samym początku. Postanowiłem sięgnąć do istoty tego, co rzeczywiście na polskiej wsi dominuje. Tym czymś jest tradycyjne podejście do życia na wsi. Czyli zasada „wieś to samo zło a miastowi to mają świetnie, siedzą w biurach i nic nie robią!” Oczywiście pozwoliłem sobie na małą dygresję, aby zobrazować sytuację taką, jaka jest a nie koloryzować rzeczywistość na potrzeby chwili. Faktycznie taki jest obraz polskiej wsi! Wśród jej mieszkańców jest tylko garstka nielicznych, którzy mimo dużej presji wiejskiej społeczności postanowili zrealizować pomysł ich życia. Starają się rozwijać swoje pasje tworząc wartość dla innych w tym, co robią! Takich ludzi sam podziwiam i pragnę się od nich uczyć, jednocześnie realizując swoją misję, czyli wspieranie rozwoju innych, dostarczając narzędzia do efektywniejszego działania i rozwoju ich pomysłów.

 

 

To właśnie sedno i cel powstania tego serwisu oraz całego Stowarzyszenia Miłośników Pęczelic. To pragnienie pokazania tego, co w nas oraz w naszym otoczeniu najcenniejsze i wykorzystanie tego, jako pomysłu na własne życie oraz zainspirowanie do rozwoju innych! Takie podejście sprawiło, że dotarliśmy do tego miejsca w, którym obecnie jesteśmy. Uważamy, że wszędzie są zasoby pozwalające ruszyć każdemu z nas z miejsca gdzie się teraz znajduje do miejsca w przyszłości gdzie chce się znaleźć. Jak mawiał Arthur Ashe: „Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego, co masz, zrób co możesz!

 

 

Naszymi zasobami są bogata historia, ekologiczne otoczenie, olbrzymia chęć do przekazywania wartościowej wiedzy innym oraz potrzeba rozwoju osobistego! Łącząc to wszystko w jedno równanie definiujemy naszą organizację.

 

 

Kreujemy otoczenie dla zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego. Co to znaczy?

 

Założenie jest proste nasza organizacja oraz podejmowane przez nią działania stanowią platformę promowania aktywnych i przedsiębiorczych mieszkańców wsi oraz "wsi z duszą" - czyli ciekawych miejsc, budowli i społeczności.  Platforma daje potrzebne do rozwoju narzędzia czyli najważniejszy zasób XXI wieku – wiedzę! Na łamach naszego serwisu będziemy pokazywać historię ludzi, którzy odnieśli mniejszy lub większy sukces działając na wsi. Pragniemy przez to pokazać, że wieś to świetne miejsce na start, że nie trzeba opuszczać wsi, aby coś osiągnąć. Żyjemy w XXI wieku epoce błyskawicznej łączności, która otwiera przed nami nowe, nieznane dotąd możliwości bez względu na to gdzie mieszkamy. Rozumiemy również postawę młodych, którzy nie widzą szansy w tradycyjnym rolnictwie, którego zostali nauczeni od swych rodziców. Zgadzamy się z ich obiekcjami na ten temat, bo polskie rolnictwo jest rozdrobnione a przez to mało dochodowe. Młodzi muszą tworzyć wartość dodaną i szukać niszy, w której mogą się odnaleźć.  Wieś polska musi stać się zachętą dla młodych, aby zechcieli na niej zostać i tworzyć rozwój gospodarczy.

 

Kreować otoczenie dla rozwoju to zmieniać tak świat aby sprzyjał większej aktywności i stanowił mocną bazę dla postępu społeczno – gospodarczego!

 

Nieważne jak młody czy jak stary jesteś, jeżeli jesteś aktywny i przedsiębiorczy to wiedz, że istniejemy aby wspierać i pozwalać kiełkować Twoim pomysłom!

 

 

 

 

 

autor:

 Jerzy Misch

Prezes Zarządu

 

 

 

See also:

back

Events calendar

Newsletter

If you want to be informed about upcoming events, sign up for our newsletter

Visit us

like us on facebook follow us on twitter watch us on youtube
grafika